Siedliska

Siedliska
1 vote, 4.00 avg. rating (76% score)

sport (4)Ryby wybierają siedliska najbardziej odpowiadające ich gatunkowej specjalizacji oraz osobniczym potrzebom. Zająwszy je, trwają w nich dość wiernie, jeżeli tylko nie należą do gatunków obciążonych skłonnością do włóczęgostwa albo jeżeli jakieś przyczyny nie zmienią warunków w siedlisku na gorsze. W rezultacie, pomijając wyjątki, w systemie każdej rzeki nizinnej wyodrębniają się rejony zasiedlone przez ryby stanowiące tylko część właściwego dla krainy wielogatunkowego zespołu. Pozwala to nam mówić o siedliskach oraz o związanych z nimi gatunkowych podzespołach ryb. Jakie cechy poddające się wędkarskiej obserwacji wyróżniają takie siedliska? Gdyby przypisać rybom świadomość, można by powiedzieć, że – lekceważąc kryteria estetyki – szukają siedzib z ostro zarysowanymi cechami użyteczności. W pierwszej kolejności ich wymagania odnoszą się do tlenu, który w wybranym siedlisku musi występować w ilości gatunkowi wystarczającej, oraz do siły prądu również odpowiadającej gatunkowi . Dalsze wymagania to zasadne poczucie bezpieczeństwa oraz dostatek pożywienia. Warunek bezpieczeństwa zajmuje miejsce przed żerem, a jego docenianie tym bardziej rośnie, im ryba jest starsza, przezorniejsza. Pożywienie należy również do kardynalnych warunków, ale głód zaspokajają one tylko w niektórych okresach dobowego rytmu, podczas gdy poczucie niezagrożenia należy do potrzeb stałych.

Więcej o…
Miętus nie wyspecjalizował się pod względem żerowym, dlatego spotykamy go i w pełnowodnych tokach, i wręcz w strumieniach, byle czystych, chłodnych, zacienionych. Podobnie węgorz – wagabunda i wielożerca nie tyle przywiązuje się do konkretnych ofiar, ile do wód mulistych. Sum również nie przebiera w pokarmie, jest więc dość obojętny na skład gatunkowy towarzyszącego mu zespołu. Wymaga jednak, aby siedlisko było o odpowiedniej głębokości, przestrzeni i temperaturze, a więc o jego obecności przesądza charakterystyka rzeki. Jeszcze jednym czynnikiem współdecydującym o rozmieszczeniu drapieżników w rzece jest stopień przejrzystości wody. Na przykład okoń najchętniej przebywa w wodzie wysoko klarownej, ubywa zaś go w miarę, jak woda mętnieje; podobne wymagania ma szczupak. W wodzie mętnawej rej wiodą sandacze, węgorze i sumy. Stąd chyba m.in. wynika zjawisko dające się obserwować na Mazowszu, że mętnawy Bug obfituje w sandacze, a raczej z rzadka obdarzy szczupakiem, bliska zaś mu, ale bardziej przejrzysta Narew obdarza zupełnie odwrotnie. Wydaje się też, że w Bugu łatwiej o suma. O obecności i nieobecności w grupie siedliskowej szczupaka i sandacza współdecyduje antagonizm między tymi gatunkami; po prostu wyżerają wzajemnie swą młodzież. Toteż w konkretnym siedlisku górę bierze ten gatunek, który jest lepiej do niego przystosowany lub lepiej w nim obwarowany. Tak więc w roślinnych partiach rzeki zwycięża szczupak; w ogołoconych zaś z roślin, twardodennych, obfitujących w różnego rodzaju zwały denne i bryłowe skrycia górę bierze sandacz.

Zobacz także nasze pozostałe artykuły:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy osobisty terning personalny jest warty swojej ceny?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Polecamy:

  • ks pogoria pogórska wola

    Czasy grania w piłkę nożną na krzywych boiskach lub polach, na których za bramki służyły cztery plecaki już minęły. Teraz nowoczesne place ze sztuczną trawą są praktycznie wszędzie głównie za sprawą projektu Orlik 2012. Niejednokrotnie te boiska umiejscowione są w centrach miast, ogrodzone i dobrze strzeżone. Przy okazji gry w piłkę między budynkami rodzi się…

    Read more