Siedliska

Siedliska
1 vote, 4.00 avg. rating (76% score)

sport (4)Ryby wybierają siedliska najbardziej odpowiadające ich gatunkowej specjalizacji oraz osobniczym potrzebom. Zająwszy je, trwają w nich dość wiernie, jeżeli tylko nie należą do gatunków obciążonych skłonnością do włóczęgostwa albo jeżeli jakieś przyczyny nie zmienią warunków w siedlisku na gorsze. W rezultacie, pomijając wyjątki, w systemie każdej rzeki nizinnej wyodrębniają się rejony zasiedlone przez ryby stanowiące tylko część właściwego dla krainy wielogatunkowego zespołu. Pozwala to nam mówić o siedliskach oraz o związanych z nimi gatunkowych podzespołach ryb. Jakie cechy poddające się wędkarskiej obserwacji wyróżniają takie siedliska? Gdyby przypisać rybom świadomość, można by powiedzieć, że – lekceważąc kryteria estetyki – szukają siedzib z ostro zarysowanymi cechami użyteczności. W pierwszej kolejności ich wymagania odnoszą się do tlenu, który w wybranym siedlisku musi występować w ilości gatunkowi wystarczającej, oraz do siły prądu również odpowiadającej gatunkowi . Dalsze wymagania to zasadne poczucie bezpieczeństwa oraz dostatek pożywienia. Warunek bezpieczeństwa zajmuje miejsce przed żerem, a jego docenianie tym bardziej rośnie, im ryba jest starsza, przezorniejsza. Pożywienie należy również do kardynalnych warunków, ale głód zaspokajają one tylko w niektórych okresach dobowego rytmu, podczas gdy poczucie niezagrożenia należy do potrzeb stałych.

Więcej o…
Miętus nie wyspecjalizował się pod względem żerowym, dlatego spotykamy go i w pełnowodnych tokach, i wręcz w strumieniach, byle czystych, chłodnych, zacienionych. Podobnie węgorz – wagabunda i wielożerca nie tyle przywiązuje się do konkretnych ofiar, ile do wód mulistych. Sum również nie przebiera w pokarmie, jest więc dość obojętny na skład gatunkowy towarzyszącego mu zespołu. Wymaga jednak, aby siedlisko było o odpowiedniej głębokości, przestrzeni i temperaturze, a więc o jego obecności przesądza charakterystyka rzeki. Jeszcze jednym czynnikiem współdecydującym o rozmieszczeniu drapieżników w rzece jest stopień przejrzystości wody. Na przykład okoń najchętniej przebywa w wodzie wysoko klarownej, ubywa zaś go w miarę, jak woda mętnieje; podobne wymagania ma szczupak. W wodzie mętnawej rej wiodą sandacze, węgorze i sumy. Stąd chyba m.in. wynika zjawisko dające się obserwować na Mazowszu, że mętnawy Bug obfituje w sandacze, a raczej z rzadka obdarzy szczupakiem, bliska zaś mu, ale bardziej przejrzysta Narew obdarza zupełnie odwrotnie. Wydaje się też, że w Bugu łatwiej o suma. O obecności i nieobecności w grupie siedliskowej szczupaka i sandacza współdecyduje antagonizm między tymi gatunkami; po prostu wyżerają wzajemnie swą młodzież. Toteż w konkretnym siedlisku górę bierze ten gatunek, który jest lepiej do niego przystosowany lub lepiej w nim obwarowany. Tak więc w roślinnych partiach rzeki zwycięża szczupak; w ogołoconych zaś z roślin, twardodennych, obfitujących w różnego rodzaju zwały denne i bryłowe skrycia górę bierze sandacz.

Zobacz także nasze pozostałe artykuły:

about author

admin

related articles

Ankieta:

Czy osobisty terning personalny jest warty swojej ceny?

View Results

Loading ... Loading ...

Komentarze:

Polecamy:

  • ozpn tarnów

    Sport to zdrowie! Ile razy słyszeliście takie wykrzyknienie? Z całą pewnością niejednokrotnie, a przecież pomimo tego, że uprawianie sportu pozwala nam na utrzymanie tężyzny fizycznej oraz wysokiej kondycji, to jednak wiąże się to z wieloma urazami i kontuzjami. Ile razy podczas meczów chociażby piłki nożnej zawodnicy są ściągani z boiska z powodu większych lub mniejszych…

    Read more